Brugte bøger på DBA (reklame):Se flere...
1) Klik på fanen “Udvikler”.
– Tryk på knappen “Kontrolelementer” (et ikon med to værktøjer). På den lange liste skal du vælge “Shockwave Flash Object” og trykke “Ok”. Nu kan du med musen trække en firkant ud i et af dine dias i PowerPointen, dvs. vælge størrelse og placering af dit Youtube filmklip.
2) Højreklik i firkanten.
Vælg “Egenskaber”.
På den lange liste skal du til højre for “MOVIE” indsætte det link, som dit Youtube filmklip har (linket i browseren!!). Linket kan fx se sådan ud:
http://www.youtube.com/watch?v=dMH0bHeiRNg
MEN! Det skal ændres, så det ser sådan ud:
http://www.youtube.com/v/dMH0bHeiRNg
Vi har altså slettet noget og tilføjet noget.
Prøv det af ved at trykke “Diasshow” nederst til højre i dit PowerPoint-program.
DIVERSE:
HVIS DU IKKE HAR FANEN “UDVIKLER”: I PowerPoint 2013 får du fanen “Udvikler” frem ved at vælge “Filer” –> “Indstillinger” –> “Tilpas båndet” –> Sæt flueben ved “Udvikler”.
Hvis du har din videofilm liggende som en fil på pc’en, skal du gøre det på en anden måde, som er meget (!) lettere. Vælg fanen “Indsæt”. Ude til højre vælger du “Film”. Find filen… I dette tilfælde er video i PowerPoint ret nemt.

5 kommentarer til “Youtube klip i powerpoint – 3 trin – Dejligt let”
Hej Marcus,
Fedt tip – det tager jeg straks til mig 😉
Jeg har et lille projekt med rådgivning og inspiration til mere effektfuld formidling – bl.a. genne PowerPoint. Jeg har bl.a. samlet en lille værktøjskasse og inspirationsvideoer på www.claushandberg.dk
Vil det være OK at bruge dit tip i mit næste nyhedsbrev – naturligvis med dig som kilde og henvisning til din side ?
Mvh
Claus
Ja, det kan du bare gøre, hvis der er med henvisning til computeraben osv. 🙂
Hej Marcus
Det er et genialt tip – vi har af og til kursister der spørger efter netop dette – så det er rigtig god viden at have. Tak for det – jeg har sendt linket til din side rundt i mit netværk 🙂
Jeg kan altså ikke finde fanen “udvikler”. Kan du hjælpe ?
Hej Therese
Se under overskriften “HVIS DU IKKE HAR FANEN “UDVIKLER”. Bruger du 2013??